Projektując Patio ASP zamierzałam stworzyć miejsce do spotkań, pracy i odpoczynku dla studentów o charakterze bliskim ich ,,artystycznej duszy". Szukałam inspiracji w sferze roboczej: pracownie malarskie, rzeźbiarskie itp. oraz porty morskie i stocznie, co nawiązuję rownież do lokalizacji Naszej Uczelni. Z tych miejsc pozyskiwałam osobowość, materiały, kolory, a nawet meble. Moją uwagę przykuły materiały surowe, nieoszlifowane, prawdziwe, co miało wpłynąć na autentyczne odczucie tej przestrzeni. Głównym celem było przywrócenie Akademii życia i swobody artystycznej, stworzenie miejsca, które od razu miało się kojarzyć z kuźnią talentów.
Projekt aranżacji Patia Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oferuje rozmaite przestrzenie na użytek studentów, zaprojektowane z myślą o ich potrzebach jednocześnie pobudzając ich kreatywność i sprzyjając ich rozwojowi.
Zaczynając od poszerzenia powierzchni aż do krawędzi poziomu oraz zmienienia układu oszklenia ściany zewnętrznej i dachu, tak aby nawiązywały do podziałów w elewacji i do formy hal stoczniowych otrzymujemy oprawę do pracy nad funkcjonalnością.

Efekt projektu dolnego poziomu oferuje nam dużą przestrzeń do różnorodnego użytku, szczególnie gdy otworzona została komunikacja z uczelnią. Pojawia się studencka kawiarnia - miejsce na przerwę obiadową, czy spotkanie przy kawie pomiędzy zajęciami. Poza tym mamy strefę, którą można dostosowywać do danych sytuacji, mogą odbywać się tam różne kulturowe wydarzenia: wykłady, warsztaty, wystawy itp., a na co dzień mogą korzystać z niej studenci adaptując ją do własnych potrzeb.
Wyżej pojawiają się podwieszane antresole o zróżnicowanym układzie przestrzennym z podziałem na strefy, który inspirowany jest kontenerami morskimi. Zarówno na poziomie +1 i +2 mamy miejsca do pracy samodzielnej, pracy grupowej, spotkań i odpoczynku . Tworzą się tam atrakcyjne widoki, możemy obserwować tętniącą życiem uczelni albo schować się w bardziej odosobnione miejsce.
W projekcie zależało mi, aby nowe patio było odzwierciedleniem sztuki i piękna, które studenci nieustannie tworzą. Dlatego pojawiają się sztalugi oraz regały, gdzie mogą eksponować swoje efekty pracy, a część mebli, przykładowo siedzenia, mogą być zastąpione tymi z naszej
uczelnianej pracowni.
II rok / Podstawy Projektowania Wnętrz Publicznych / Prowadzący dr Tomasz Zmyślony
Back to Top